bg

BU SAYFA SATILIKTIR afyonda mekanik tesisat işi yapanlar

afyon Merkez/Afyon
Tel: 0850 333 0 571 Cep: 0850 333 0 571 Fax: 0850 333 0 571
Üye

AFYONDA KİRLİ HAVAAfyonkarahisar'ın havasının, meteorolojik ve topoğrafik (coğrafik) sebeplerin yanı sıra şehrin yarısına yakınının kömür yakmasından dolayı kirli olduğu açıklandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; şehrin merkezinin üç tarafının yüksek rakımlı tepelerle çevrili olması, sirkülasyonunu azaltarak hava kirliliğini tetikliyor. Diğer yandan özellikle kış aylarında gece gündüz yüksek sıcaklık farkından dolayı meydana gelen inversiyon (ani basınç değişikliği), akşam saatlerinde soba ve kazanların yakılması, mesai ve okul çıkışı trafik yoğunlaşması, şehrin merkezinde yer alan eski yerleşim alanlarında yoğun şekilde ısınma amaçlı katı yakıt kullanımının toz değerlerindeki artışa neden olması, hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. 

Şehirde hava kirliliğini olumsuz etkileyen diğer nedenler ise yüksek tepeler. Merkezinin çevresinde ovadan yaklaşık 250 metre yüksekliğe kadar uzanan Hıdırlık sırtları ile eski yerleşim merkezlerinin çevresinde bulunan Karahisar Kalesi, Sarıkız tepeleri hava sirkilasyonunu engelliyor. Bu da kirli havanın şehir terketmesinin önüne geçiyor. 


58 MAHALLEDEN 16'SI DOĞALGAZA GEÇTİ

Hava ve yakıt kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarla 58 mahalleden 16'sında, 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle, temiz enerji kaynaklarının (Doğalgaz, Afjet) kullanımına başlandı. Afyonkarahisar'da 99 bin 150 adet haneden 40 bin 546'sı doğalgaz, 11 bin 247 hanede afjet (jeotermal ısınma), halen 47 bin 357 hane de katı yakıt (kömür) kullanılıyor. Dolayısıyla şehirde ısınma; yüzde 52,23 oranında temiz enerjiyle, yüzde 47,77 oranında ise katı yakıtla sağlanıyor. 

KÜKÜRT AZALIYOR, TOZ ARTIYOR

Şehirde son bir yıl içerisinde Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince yürütülen 'müşterek çalışma ve faaliyetler' sonucunda, Afyonkarahisar havasında bulunan SO2 (kükürt dioksit) oranı bir önceki yıla göre 58 kat azaldı. Ancak tozdan kaynaklanan partikül oranındaki artışın azaltılması içinde çalışmalar devam ediyor. Afyonkarahisar'ın coğrafi yapısından kaynaklanan sebeplerden dolayı ölçümler haftalık, aylık ve yıllık olarak farklılık gösteriyor. 

AfyonkarahisarÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ekim 2015'de anlık olarak yapılan ölçümde, iki parametre; PM10 (partikül) oranı 700, SO2 (kükürtdioksit) oranı ise 30 çıktığından, tehlike sınırını aştığı için, havası en kirli il ilan edilmişti.Bu haber 400 kez okundu.

Diğer Haberlerimiz
Facebook Yorumları